Máš hlad?

Máš hlad?

O studentském jídelníčku kolují různé zvěsti – od svědectví o pojídání psích konzerv až po stížnosti rodičů na lupiče, kteří doma víkend co víkend plení ledničku. Jak je to doopravdy? Co vás po příjezdu na Kampus čeká na talíři? Přinášíme vám exkluzivní vhled do žaludků našich vysokoškoláků.

Co si budeme povídat, prvních pár týdnů bez mámy a její vymazlených obídků a večeří bývá trošku šok. Ten se snažíme hned od startu všem Kampusákům zpříjemnit. V kuchyňce přímo na pokoji tě čeká mikrovlnka s grilem, rychlovarná konvice, dvouplotýnkový vařič a malá lednice. Ve společné kuchyni pak navíc myčka, trouba nebo čtyřplotýnkový vařič. Kolejní kuchyňka je ideálním místem pro seznámení – během vaření se proberou tipy na písemky i chystané koncerty v oblíbených klubech. Velmi příjemnou záležitostí jsou společné večeře, čili organizovaná obžerství, které někdy organizuje přímo Kampus, někdy za našimi zády studenti po vlastní ose. Každý něco donese a vznikne roztodivný mišmaš. Někdy se třeba udělá kotel špaget, jindy toasty nebo pizza. Poklábosí se, něco se popije, a hned je veseleji.

Máme pár tipů, co byste si měli zabalit při první cestě do Kampusu a z čeho se dá v průběhu roku obstojně čarovat. Doporučujeme nějaké to balení těstovin (špagety samozřejmě vedou), pár balíčků sáčkové rýže, červenou čočku, kečup, tuňáka v plechu, sůl ve společné kuchyni vždy najde, ale takový pepř nebo grilovací koření byste rozhodně neměli zapomenout, kyselý okurky is new čipsy zadara, tousťák, nutellu na nervy, instantní kafe, kukuřičné lupínky, rajčatový protlak (doporučuji takový ten v tubě, lépe se s ním pracuje, vydrží celý akademický rok, trvanlivé mléko. Uděláš-li oči na mámu, mohla by ti koupit kokosové mléko.

Čočkový vegetariánský dhal

Na oleji trochu zpěň cibulku a na závěr i rajčatový protlak. Přidej na kostky nakrájenou mrkev a brambor. To vše zalej horkou vodou (tak ať ti pohodlně plave ta mrkev i brambory) a povař vše do skoroměkka, na závěr do vody přihoď hrstku až dvě červené čočky, která vše krásně zahustí. Tu červenou stačí vařit snad jen osm minut. Pak do jídla přidejte trochu toho vymodleného kokosového mléka, prolisujte stroužek česneku. Ve společné kuchyňce se dá celkem v pohodě najít třeba nějaké koření (do indického dhalu se hodí kari, kurkuma, koriander, zázvor nebo římský kmín).

Špagety pro zapřisáhlé nekuchaře

Kečup smíchaný s trochou mléka, pepř, sůl a párek na kostičky nebo tuňák z konzervy. K tomu pěkná porce vařených špaget a je to.

Patříte-li do druhé skupiny nekuchařů, budete nejspíš odkázáni na slitování spolubydlících (to jsou výhody studentských kolejí) nebo na instant (pomůže náš kiosek na recepci), netrapte se, rozhodně v instatu nepojedete jediní. Pár přeborníků už tu máme. Podle vůně hravě poznají bezmasé kuře na paprice, kari rýži i vepřovou polévku bez vepře (ale zato s pepřem).