Fakta o studiu na vysoké škole

Fakta o studiu na vysoké škole

Tři nebo pět let, šest nebo deset semestrů, šest nebo deset zkouškových, nespočet stresových situací i komických zážitků a zhruba padesát kilo čokolády. Asi tak nějak může probíhat tvé studium na vysoké škole.

#1 Představa:
Konečně žádný testy během roku. Prostě přežiju tři týdny zkouškovýho a pohoda.

#1 Realita:
,,V tomto předmětu vás čekají 2 průběžné testy a tři nehlášené minitesty. Abyste mohli jít ke zkoušce, musíte mít min 60% z celkových bodů. Dále musíte vypracovat seminární práci v rozsahu 10 normostran na téma X.

#2 Představa:
,,Konečně žádný zbytečný předměty… Třeba taková chemie, kterou v životě nepoužiju. Na vejšce budou jen předměty, který mě budou bavit!“

#2 Realita:
,,Tak jaký jsou předměty na tenhle semestr… Operační výzkum? A to je jako co? Co tam jako budu zkoumat? Co tam máme dál… Logistika. Hmmm, no to mě vždycky zajímalo, jaký druhy kontejnerů vozí kamiony.“

#3 Představa:
,,Všichni pořád říkají, že vysoká je těžká. Jako asi je, že jo. Ale co… Já jsem chytrej(á), učím se celkem rychle, to nebude tak zlý.“

#3 Realita:
,,To jste mě nikdo nemohl varovat, že to je vážně těžký?!“

#4 Představa:
Vysokoškolák: ,,Zkouškový je jako jedna maturita.“ Středoškolák: ,,Chápu no… Musí to být náročný, ale s maturitou je to nesrovnatelný. Vždyť matura je zkouška života.“ 

#4 Realita:
,,Z téhle knížky je ta jedna zkouška? A to ty učitele vědí, že má 500 stran? To jsme měli na střední na celý čtyři roky. A jsou nějaký otázky, ze kterých se bude zkoušet? Ne?! Achjooo, já chci maturitu.“

#5 Představa (pro holky):
,,Ekonomka… Tam bude klukůůů. Desítky pěknejch, chytrejch a cílevědomejch!“

#5 Realita (pro holky):
Ne desítky. Možná stovky. Každý den vlastně takového pěkného a zřejmě i cílevědomého (přece jen studuje vejšku) potkáš. Ale to je tak všechno. Pak už ho nepotkáš.

#6 Představa (přednáška):
,,Zápisky se píšou prý do notebooku. Tak to je dobrý, to můžu být asi i na FB, aniž by mě profesor viděl.“

#6 Realita (přednáška):
,,Co bylo napsáno na tom slidu?? Co k tomu říkal?? Co znamená tenhle pojem, to vysvětloval?? A vrátí tam ten slide??“

Teď možná vypadá studium na VŠ docela děsivě, tak je čas vyrovnat skóre. Co za ty tři roky bylo za mě úplně nejlepší?

  • Potkáš spoustu super lidía když je poznáš, tak zjistíš, že jsou ještě víc než super!
  • Většinou si všichni pomáhají.
  • Nemusíš každý den sedět v lavici přesně v 8.00. Vlastně tam celý tři roky vůbec nemusíš sedět, protože jsi tam dobrovolně. Ten titul ti nikdo nenutí.
  • Když se ti fakt někdy nechce do školy (a ty dny občas jsou),tak zkrátka nejdeš. Stačí, když budeš umět všechno na zkoušku.
  • Profesoři k tobě přistupují jako k rovnocennému.
  • Zkouškový stojí za starou belu, ale nemusíš skoro měsíc do školy!Když tam teda v tu dobu jdeš, tak je to o nervy, ale jinak super, ne?
  • Když máš pauzu na oběd, tak je většinou dost dlouhá na to, aby sis zašel na polední menu do restaurace a nebo na pořádný kafe. Už žádná školní jídelna, kde si jen tak nevybereš.
  • Partypřed začátkem semestru. Party po začátku semestru. Party před začátkem zkouškovýho. Party po zkouškovým. Prostě je třeba se psychicky připravit na to, že to zas začíná nebo oslavit, že to končí.
  • Nevídáš několik let ty stejný obličeje ve třídě. Ty, který už kolikrát vážně nechceš vidět.
  • Když během výukypotřebuješ vážně nutně odepsat na FB kamarádce nebo ti kručí v břiše, tak prostě odepíšeš a dáš si sváču. Většinou je to profesorům jedno. Ale pak se může stát, že ti za tu minutu ujede vlak a už se nechytíš.
  • Žádný prázdniny dva měsíce. Teď hezky tři.