Ostrava!!!

Ostrava

Ostrava!!!

Doba, kdy Ostrava byla považována za téměř mrtvou a městu se přezdívalo “město duchů” je již dávno pryč. Chvála bohu! Protože to, co na naší Ostravě miluji je právě různorodost, kreativita a možnosti, které nabízí. Stačí se každé ráno postavit na nohy, zhluboka se nadechnout a vyjít do ulic. Opravdu!

V Ostravě se nachází spousta částí, které stojí za povšimnutí a zmínku. Jedná se o nádherná místa s příběhem nebo kouzelnou atmosférou. Vždy mne mrzí, když zaslechnu na Ostravu názor, že se nejedná o pěkné město a nebo dokonce, že zde není co dělat. Není to totiž tak úplně pravda, vydejte se poznat Ostravu se mnou.

Jmenuji se Daniela a městu jsem propadla již nějaký ten pátek zpátky.
Miluji zde každé ráno, kdy se probouzí okolní příroda a s ní vstává celé město. Cinkání tramvaje, občasné sirény záchranných složek a celkový ruch velkoměsta. Ranní vůně čerstvého pečiva a kávy v podchodu, když spěchám do práce,  ale i procházky u řeky Ostravice jejíž síla proudí z hor až do města. Je silná a bouřlivá, ale umí být i klidná a svým pomalým proudem pohladí nejednu lidskou duši. Zvládá být romantická a s večerním západem slunce poskytne okolí řeky nádherné zázemí všem zamilovaným. U Ostravice dokáže život proudit, a to hlavně, když místní klub vytáhne venkovní zahrádku. Kolem zní živá hudba a lidé se s hlasitým smíchem baví, seznamují a tvoří nová přátelství, příběhy. S úsměvem na rtech vzpomínám na léto, kdy teplý vánek a skleničku dobrého vína s výhledem na Slezskou Ostravu. Z břehu centra města je totiž nejkrásnější výhled na Sýkorův most a Slezskoostravskou radnici. Ano, právě tam se nacházíte na jednom z mých nejoblíbenějších míst v Ostravě.

Miluji pohled z Nové radnice. Málokde si člověk uvědomí, jak je Ostrava zelená než právě tam. Vítr ve vlasech, mírný adrenalin v žilách a výhled z 73 metrů na okolí dodá nejednomu člověku kuráž či motivaci. Zasněte se, ale držte se! Právě vám leží Ostrava u nohou.

Srdcovou záležitostí je Komenského sad. Čerpám v něm energii hlavně teď na podzim. Líbí se mi, když padlé listí obklopuje většinu parku a teplé tóny v této hře barev dominují. Běžci, maminky s kočárky, sem tam pejskaři. Neexistuje nic, co bych si více propojila s městskou pohodou. Pohled napříč parkem vypadá jako nádherný, malovaný obraz. Užívám si zde dlouhé procházky po hlavní trase v rukavicích a s horkým čajem. Sama nebo s přáteli, je to balzám pro tělo i duši. A pokud vám zde mohu zanechat tip na léto, přibalte si zde s sebou piknikovou deku a něco dobrého na zub. Nebudete litovat.

Občas, když je potřeba na chvíli opustit civilizaci a strávit čas sama se sebou využívám haldu. Tuším, že každý ostravák ji již navštívil. Píši o Haldě Emě, která po setmění otevře výhled na Ostravu, z kterého se tají dech. Miliony lehce třepotajících se světélek otevře mysl i fantazii. Město máte na dlani. Přesně takový pocit můžete zažít i ráno, když se rozednívá a do města se opírá slunce a studený opar vám stoupá od úst. Průmyslová Ostrava vám ukáže svou romantickou tvář. 
Zajímavou směsí kultur a chutí je městská část Vítkovice, které dominují industriální prvky Dolní Oblasti Vítkovic. Tu jistě nemine žádný turista Ostravy, já si ale neodpustím jejich náměstí a procházku cihlovými koloniemi. Jak se zde asi horníkům a jejich manželkám žilo?

V Ostravě je stále co objevovat, zažít a hlavně, kam zajít.

V posledních letech je zde čím dál větší výběr z luhů a hájů gastro podniků. Nají se zde jak náročný jedlík, tak i milovník street foodu. Pozor! Naše ostravské kavárny válí. Nejen, že jako jedni z mála skvěle pražíme kávová zrnka, ale kávu umíme i skvěle vařit a připravovat z čehož vyplývá, že o kvalitní kafe v Ostravě není nouze. Spojte proto příjemné s užitečným a dopřejte si procházku městem či celkovou návštěvu Ostravy.
Slibuji, že to bude stát za to.

Pro Kampus Palace
Daniela Krupová, OstravaCze